Kanatlı hayvanlarda ısı stresi nasıl önlenir ve azaltılır?

April 20, 2022

hakkında en son şirket haberleri Kanatlı hayvanlarda ısı stresi nasıl önlenir ve azaltılır?

1. Hızlı büyüyen piliçler ve yüksek verimli yumurtacılar, ısı stresine eğilimlidir.Bunun nedeni, bu üretim hayvanlarının yüksek gıda alımına ihtiyaç duymasıdır.Besin alımı, sindirim, emilim ve metabolizma kaçınılmaz olarak vücutta ısı üretecektir.Sıcaklık çok yüksek olduğunda, bu ısı stresine neden olabilir.


2. Deneyler ve üretim tecrübesi, kısa süreli ve hafif sıcaklık değişikliklerinin (26-32 derece) hafif stres davranışı ile kanatlılara ayarlanabileceğini ve uyarlanabileceğini göstermektedir.Aksine, uzun vadeli ve büyük ölçekli sıcaklık artışı (32 dereceden fazla), kanatlıların fizyolojik fonksiyon bozukluğuna ve büyüme geriliğine neden olacak ve bu da bir dizi üretim göstergesinin (büyüme hızı, karkas kalitesi gibi) azalmasına yol açacaktır. damızlık yumurtaların döllenme oranı, kuluçka oranı vb.) ve hatta kanatlılarda verimsizliğe ve ölüme neden olarak üreticileri kârsız hale getirmekte veya zarara uğratmaktadır.


3. Isı stresinin eve zarar verme mekanizması.Ortam sıcaklığı, kümes hayvanlarının uygun sıcaklık değerini aşıyor.32 dereceyi aştığında, kümes hayvanları, sıcak hırıltı, hızlandırılmış kalp atış hızı, dolaşımdaki kanın yeniden dağılımı, vücutta oksidasyon sürecinin yoğunlaşması, artan dışkı ve idrar atılımı, anormal sodyum konsantrasyonu dahil olmak üzere bir dizi ciddi fizyolojik ve davranışsal stres gösterecektir. Plazmada protein ve adrenokortikal hormon, özellikle kortikosteron salgısının artması, nöroeksitabilitenin artması veya engellenmesi vb. Bu fizyolojik değişiklikler çok dramatik olduğunda, kümes hayvanları için aşağıdaki tehlikelere ve hatta ölüme neden olurlar.

 

1. Ortam sıcaklığını azaltın:
Ortam sıcaklığını düşürmek için yakın zamanda alınan önlemler:


(1) iç mekan spreyi: kümeslerdeki su için sprey sistemi, özellikle otomatik sprey sistemi, düzenli sprey.Bu yöntemin anahtarı, damlacıkların boyutuna ve tek biçimliliğine hakim olmaktır.Damlacık boyutunun buharlaşması kolay olmalı ve yere düşmesi kolay olmamalıdır.Sprey ayrıca bazen sıcak bazen soğuk olmalıdır.
Bu yöntemin avantajları: Düşük gürültü, nem regülasyonu aynı anda düşünülebilir ve kümes hayvanlarının dezenfeksiyonu düşünülebilir.


(2) Su perdesi veya su duvarı ve havalandırma: kenevir ağı, kümes evinin her iki tarafına da kaldırılır veya ağ duvarı, sıcak havayı önceden soğutmak için kendinden akan vantilatör ile donatılmış çit evinin bir ucuna ayarlanır. eve giren hava.


(3) Isı yalıtımı: çit evinin çatısı seramik karo yapıdan yapılacak veya demir sac ve naylon levha çatısı köknar levha ile kaplanacak ve çatı sprinkler sistemi aynı anda kurulacaktır.Sıcak mevsimde, gölgelik genellikle ıslak tutulur.


(4) Düz beslemeyi kafes beslemeye değiştirin ve kulübenin altındaki havalandırmaya dikkat edin.


(5) Sıcak yaz mevsiminde besleme yoğunluğunu mümkün olduğunca azaltın.


(6) Oyun alanının gölgesini artırın.


(7) Çim örtüleri, kümes hayvanı çiftliğinin açık alanına yaygın olarak dikilir ve çayırlar genellikle nemli tutulur.


2. Kanatlı vücudunun ısı üretimini azaltın ve ısı dağılımını artırın:


(1) Beslenme saatini değiştirin ve beslemeyi gündüzden akşama veya sabahın erken saatlerine değiştirin.Çünkü yeme aktiviteleri, özellikle sindirim sistemi aktiviteleri, büyük miktarda vücut ısısı üretecek ve kanatlılar sabah tam yemek yedikten sonra ertesi gün sessizce dinlenerek aktivite ısı üretimini azaltacaktır.


(2) Gün boyunca, çitin ışığını mümkün olduğunca azaltmaya çalışın, çünkü çok güçlü ışık vücudun alt talamik vücut ısısı merkezini ısı radyasyonu üretmek üzere uyarabilir.


(3) Soğuk su ve diürez içmeyi teşvik edin ve içme suyuyla vücut ısısını ve idrar ısısını alın.İçme suyuna uygun miktarda NaCl veya KCl ilave edilirse içme suyu miktarı arttırılabilir ve soğutma etkisi güçlendirilebilir.


(4) İçecekteki enerji kaynağını ayarlayın, yağı artırın ve karbonhidrat içeriğini azaltın, çünkü yağ üretim kapasitesinin kalorifik değeri karbonhidrat üretim kapasitesinden daha düşüktür.

 

Bizimle temasa geçin
İlgili kişi : Mr. Dax.Yang
Tel : 13653816731
Kalan karakter(20/3000)